Objednávky přijaté do 19. 12. do 12:00 stihneme doručit do Vánoc. Objednávky s platbou předem odesíláme až po přijetí platby. ×
BLOG

BLOG

Novinky ze světa hraček!

zpět na výpis příspěvků

Komplexní průvodce návody ke stavebnicím LEGO

Komplexní průvodce návody ke stavebnicím LEGO

 

Inspirací k sepsání tohoto článku nám byla klasická situace, kterou zná snad každý sběratel LEGO - vzpomenete si na starý set, který určitě víte, že máte, ale už si nejste jisti, jestli máte všechny potřebné kostky a hlavně, jestli máte také papírový návod, který je v lepším případě zahrabán ve štosu desítek dalších návodů a v tom horším pak beznadějně ztracený. A právě pro tyto případy přinášíme náš seznam zdrojů, které vám pomůžou se stavbou vaší milované stavebnice bez ohledu na to, jestli je stará rok nebo 40 let.  

1. Inventář kostek 

Pokud si, než se pustíte do samotného hledání návodu, chcete nejprve ověřit, zda máte všechny potřebné kostky, abyste mohli vůbec svůj set postavit, doporučujeme internetovou databázi Brickset. Na tomto webu si můžete jednoduše vyhledat daný set podle čísla či anglického jména a v záložce „Parts“ si pak zobrazit také všechny potřebné dílky. Pokud číslo ani název setu neznáte, zkuste online knihovnu českých katalogů na blogu Matyho kostky, kde si můžete prohlédnout i 30 let staré katalogy a najít v nich tak svůj set i jeho číslo.  

2. Aplikace „LEGO Návody ke stavění“ 

Úplně nejpohodlnější cestou, jak návod k danému setu najít je bezesporu mobilní aplikace „LEGO Návody ke stavění“ (Android, iOS). Příjemně se ovládá, je v češtině a každý návod si můžete přidat do své kolekce, takže už jej nikdy nebudete muset hledat. U vybraných stavebnic navíc naleznete novou funkci „Společné stavění“, která umožňuje rozdělení stavby mezi několik osob, přičemž každý si svou část může otevřít na svém telefonu. Stejnou databázi návodů pak naleznete také přímo na webových stránkách společnosti LEGO Group

Jedinou nevýhodou této oficiální cesty je, že obsahuje pouze stavebnice vydané po roce 1996. Pokud hledáte návody ke starším stavebnicím nebo třeba těm, které v databázi LEGO nejsou, čtěte níže: 

3. The Brickfactory 

Přestože webů s návody ke stavebnicím LEGO existuje hned několik, my máme nejradši The Brickfactory – obsahuje jen malé množství reklam, je přehledný a svižný. Jedinou nevýhodou je možná poměrně netradiční vyhledávání – pokud na hlavní stránce zvolíte hledání podle čísla (v sekci „All scans“ žluté tlačítko „By Number), nedočkáte se klasického vyhledávacího pole, ale výběrové nabídky rozmezí v horní části webu. Pokud tedy hledáte set s číslem 6932, musíte vybrat rozmezí 6900–6999 a hledaný set pak najít podle obrázku. Následně už procházení návodem funguje prakticky stejně jako v případě aplikace s LEGO návody. 

4. Back of the Box Builds 

Podle nás skvělou výhodou starších setů bylo, že jste kromě detailního návodu k hlavnímu modelu získali na zadní straně krabice také spoustu nápadů na další modely, které je možné ze stavebnice postavit. Ty samozřejmě na výše zmíněných službách nenajdete, ale naštěstí je tu web příznačně pojmenovaný „Back of the Box Builds ( doslova „stavby ze zadní strany krabice“) na kterém je můžete najít.  Uživatelské rozhraní tohoto webu je trochu zmatené, nejjednodušší cestou je tak proto využít vyhledávání v pravém horním rohu, stačí opět zadat číslo dané stavebnice. 

5. Rebrickable 

Web Rebrickable je klasickou databází stavebnic LEGO, jakých na internetu najdete hned několik. Nás však uhranula jedna jeho specifická funkce, kterou nikde jinde nenajdete. Pokud si zde vyhledáte některý ze setů, které vlastníte a následně na jeho stránce překliknete na záložku „Alt Builds“ otevře se vám zpravidla přístup k mnoha dalším stavbám, které můžete z daného setu postavit a jejichž návody vytvořili a nahráli fanoušci stavebnic LEGO z celého světa. Většinou je spousta z nich zdarma, ale najdou se zde i placené a to zejména ty k větším modelům, které však podle nás za tu cenu rozhodně stojí. Podívejte se třeba, jaká krásná auta si můžete postavit ze stavebnice Fiatu 500!.

O zajímavých alternativních stavbách k nejrůznějším setům pravidelně informujeme také na našem Facebooku a Instagramu.